Pro výrobu stříbrných šperků není vhodné ryzí stříbro, které je moc měkké, a tedy snadno poškoditelné. Šperky se vyrábí ze slitiny stříbra a dalšího kovu, nejčastěji mědi, které se přidává jen nepatrné množství. Takové stříbro je potom označováno jako Sterling Silver a díky přídavku mědi je slitina tvrdší a lehce zakalená. Sterlingové stříbro je označované známou puncovní značkou 925. Pro větší lesk se některé stříbrné šperky postříbřují čistým stříbrem. Tenká vrstva asi jeden mikrometr dá potom takovému šperku dlouhodobý lesk a extra ochranu proti poškrabání. Další úpravou stříbra je patinování, jehož výsledkem je, že dodá šperku zajímavý starožitný vzhled.
Na rozdíl od zlata je u stříbrného šperku na prvním místě hodnoceno umělecké zpracování, ne cena materiálu. To dává výrobci šperku fantastické možnosti pro uplatnění své fantazie a majiteli takového šperku se naskytuje možnost vybrat si jedinečný šperk, který ho osloví svým vzhledem a nehledá v něm jen demonstrační symbol bohatství.
Stříbrný šperk si lidé kupují pro radost sobě a svých blízkých. Darovaný stříbrný prsten se stává prostředkem k vyjádření přátelství a lásky, aniž by bylo třeba k takovému gestu slov. Nemusí jít ani o vyjádření vztahu muže a ženy, jak je tomu u zlatých prstenů. Stříbro má nádech volnosti a přátelství, a tak lze stříbrným prstenem obdarovat sestru, kamarádku nebo třeba spolužačku jako trvalou vzpomínku na školní léta.
Ceny stříbrných prstenů jsou velice příznivé, a tak si je lze koupit jen tak pro radost anebo proto, že mají líbivý a zajímavý vzhled, a hlavně pro mladou generaci je určený moderní a nekonvenční vzhled s důrazem na originalitu motivu a uměleckého zpracování.
Rady pro výběr dárku:
Při nákupu šperku jako dárku stačí změřit vnitřní obvod jiného padnoucího prstenu anebo vzít takový prsten do obchodu se šperky a nechat si ho změřit.
Pokud nemůžete mít jistotu o velikosti, vybírejte dárek z prstenů, které mají možnost si velikost upravit.