Jestli jste nebyli v posledních letech zcela odtrženi od reality, určitě si vzpomenete na vládu sociální demokracie, budiž jí peklo těžkým. Možná si vzpomenete na ony „dobrodince“, kteří si kupovali voliče tištěním a rozhazováním nekrytých peněz.
Totiž pardon – oni se tím ve skutečnosti jenom „snažili zabránit riziku deflace, tedy poklesu cen“, a svévolným znehodnocováním měny usilovali o dosažení „zdravé inflace“.
Že prý lidé neutráceli a proto bylo záhodno jim měnu začít znehodnocovat, aby tato tratila hodnotu a lidé tak měli tendenci se jí více zbavovat. Respektive aby měli víc peněz a mohli se rozšoupnout, ač neopodstatněně. Totiž opodstatněně – blížily se volby a sociální demokraté a spol. si tím kupovali chudší a hloupější voliče.
Takže se nacpaly z populistických důvodů peníze do všeho možného i nemožného. A dnes?
Dnes už nejsou ti populisté u moci, neblíží se žádné volby, a proto je realita taková, jaká je. Peníze přebývají, a aby fungoval trh, musí zboží podražit, aby byla rovnováha mezi tím, co i lze koupit, a tím, co lze utrácet.
A tak zdražuje kdeco. Hlavně to, bez čeho se lidé jen těžko obejdou nebo vůbec neobejdou. Podražily už energie a k témuž bude postupně docházet i u potravin a pohonných hmot.
V lednu dosáhla inflace v meziročním srovnání dvou a půl procenta, hlavně díky bydlení, alkoholu a tabáku, a v březnu a dubnu bude předběžně 2,7 %. A i těch 2,7 procenta bylo dosaženo jenom díky tomu, že propadly ceny ropy, takže se stabilizovaly ceny pohonných hmot. Na čemž nemá naše země osobně zásluhu.
Potraviny a pohonné hmoty zdražily o dost rychleji, než očekávala Česká národní banka, rychleji rostly i regulované ceny. A podle ČNB porostou ceny rychle, totiž vlastně „v horní polovině tolerančního pásma“, celou první polovinu letošního roku; načež se možná inflační tlaky zmírní a růst cen zpomalí. A to pokud pominou „celkové inflační tlaky silné především v souvislosti s výraznou mzdovou dynamikou a pokračujícím růstem domácí ekonomiky“.
Zkrátka a jednoduše zrekapitulováno:
1) Lidé si zvolili do vlády levicové populisty.
2) Tito populisté nechali natisknout fůru zbytečných peněz, které rozdali všem na potkání ve snaze koupit si další volební vítězství.
3) Lidé logicky začali tyto peníze utrácet.
4) To vedlo ke zvýšení cen.
5) Které rostou a porostou i nadále, dokud nebude nastolena nová rovnováha.
A teď lze jen doufat, že:
1) Lidé nezjistí, že kvůli vysokým cenám nemají peníze.
2) A nezvolí další populisty, kteří v touze „pomoci potřebným“ natisknout a rozdají další peníze.
3) Které později opět zvýší ceny.
4) A tak pořád dokolečka, dokud se nedostaneme do pozice africké Zimbabwe.
Nezařazené