Černou plachtu mohu směle využít pro ohřev vody v bazénu
Z fyzikálního hlediska by to v podstatě logiku mělo, ovšem fyziku je v tomto případě žádoucí aplikovat důsledně. Představte si situaci, kdy zatáhnete černé žaluzie nebo černý závěs v místnosti, kam proudí sluneční paprsky. Místnost zůstane přibližně na stejné teplotě, zahřeje se pouze závěs a hliníkové lamely žaluzií a bude se od nich prohřívat jen malé množství okolního vzduchu. V bazénu je to s vodou podobné a půjdeme-li do důsledků, pro přiohřev výplně bazénu je nejvhodnější solární transparentní plachta s bublinkami. Sluneční záření pak tudy proniká až do spodních vrstev vody a zahřívá ji. Černá plachta bude ohřívat jen sama sebe a povrchovou vrstvičku vody kolem ní.
Bublinky znásobují účinek slunce
Neznásobují. Bublinky jsou zde proto, aby fólii udržely na hladině, nadnášely ji tak, aby se nemohla potopit. Jestliže byste položili na hladinu obyčejný igelit, potopil by se. Transparentnost plastu zajistí průnik slunečních paprsků do vody a ty jí zahřívají, kdybyste měli na hladině obyčejný igelit, tekutina by se zahřívala úplně stejně. Bublinky tedy nejsou žádnou optickou zesilující konvexní čočkou, jak se mnozí domnívají. A na jejich velikosti nezáleží, jde především o to, aby jich bylo dostatek, a aby se fólie nemohla potopit pod hladinu.
Síla fólie určuje její kvalitu
Zdaleka ne, v principu se všechny krycí plachty vyrábí z polyetylenu a zásadní je pouze chemická příměs, která materiál přizpůsobuje UV záření. Všechny plachty odolné vůči ultrafialovým paprskům budou pevné a trvanlivé, a jestliže byste na hladinu pokládali nekvalitní materiál (obyčejný polyetylen), časem popraská. Kvalitní materiály jsou navíc zpevněny nylonovými vlákny pro vyšší pevnost a delší životnost.
Plachta musí být z jednoho kusu
Nemusí. Postačí, když použijete více plachet, které se vzájemně částečně překrývají, a tím pokryjí celou plochu bazénu. Někdy je dokonce výhodnější použít více menších plachet kvůli lepší manipulaci (menší kusy nejsou tak těžké).
Ohřev vody solární technologií již nevyžaduje krytí bublinkovou plachtou
Vyžaduje. Situaci lze přirovnat k vytápění domu v zimních měsících, kdy je venku deset stupňů pod nulou, plynový nebo elektrický kotel topí na plné obrátky a vy máte otevřené okno a intenzivně větráte. Oknem veškeré teplo unikne a v místnosti bude stále chladno. Podobné je to i u bazénu, jestliže položíte plachtu na ohřívanou vodu solárními panely, ušetříte minimálně 45 procent nákladů na ohřev vody, což u velkých plaveckých bazénů představuje úsporu stovek tisíc korun za sezónu.