Muslimové jsou vyznavači druhého nejrozšířenějšího náboženství na světě, tedy Islámu. V dnešní době jsou rozprostřeni již po celé zeměkouli a lze tyto menšiny nalézt opravdu téměř v každém státě, ale největší zastoupení mají v Asii a v Africe. Jedná se o následovníky proroka Mohameda, jak se muslimové nazývají. Islám jako takový je bojovným náboženstvím a jeho vyznavači považují za svou povinnost šířit jej za každou cenu, nebo se o to alespoň pokoušet. Aktuálním problémem tedy je, že se někteří muslimové odchýlili na stranu extremismu a snaží se ostatním společenským kulturám, hlavně té evropské, vnutit islám násilím, což vede například k teroristickým útokům.
Islám uznává jednoho boha – Alláha, jde tedy po křesťanství a judaismu o další monoteistické náboženství. Tato společnost se řídí právem Šária, které dává každému věřícímu návod na soukromý život a ve většině muslimských států jsou tyhle zásady i zákonem posvěcené. Jedním z největších rozdílů mezi společností muslimů a ostatními společenskými skupinami na světě je nerovnoprávnost mužů a žen. Muž je zde nad ženou nadřízený a může mít například i několik manželek.
Původ tohoto náboženství se datuje na začátek 7. století našeho letopočtu, kdy Alláh obchodníkovi Mohamedovi zjevil Korán – muslimskou posvátnou knihu. Mohamed pocházel z Mekky, města ležícího v dnešní Saudské Arábii. Dnes je Mekka poutním místem všech muslimů a každý muslim by ho měl ideálně alespoň jednou za život navštívit. Muslimové se dělí na dvě skupiny – sunnitskou a šíitskou. Výrazně početnější je ta první jmenovaná, která zahrnuje více než tři čtvrtiny všech vyznavačů Islámu. Dalším viditelným znakem muslimských států je přísný zákaz homosexuality, která se v mnohých z těchto států dokonce trestá smrtí. Muslimové mají také své typické stavby, kde se chodí modlit – mešity.
Společnosti