Hypotéka je velký pomocník, ale také velký strašák. Spousta lidí se jí děsí, i když ji k vlastnímu http://www.info.cz/svet/odveta-za-pitomce-trump-navrhl-vlastnimu-ministrovi-ze-ho-ponizi-pri-iq-testu-17378.html bydlení bez pochyby potřebují. Před žádostí o hypoteční úvěr je ale dobré si o něm něco zjistit, a také o tom, co se stane, když nebudete schopní splácet.
1. Co je to hypotéka
Hypoteční úvěr, nebo také lidově hypotéka je typ úvěru, který je zajištěný zástavním právem k nemovitosti, a to buď k nemovitosti kupované, stavěné nebo klidně i jiné, kterou máte možnost zastavit. Hypoteční úvěr nabízí většinou velké bankovní společnosti, jejich úrok může být různý ale základní úrok je v naší republice pevně daný. Samozřejmě se objevují i jiné hypoteční úvěry, třeba hypoteční úvěry bez registru, americké hypotéky a podobně. Ty jsou ale většinou postaveny na ručení jinou nemovitostí a navíc mají vyšší úroky.
2. Jaký budete mít úrok?
Úrok na hypotečním úvěru může být různý, odvíjí se totiž vesměs od toho, na jak dlouhou dobu úvěr chcete (výše splátky), jak vysoký daný úvěr je a také jaký je nejnižší možný úrok v danou dobu. Hypoteční úroky se mění poměrně často, především v průběhu různých krizí a válečných konfliktů se pohybují velice rychle a s velkým rozpětím.
3. Budu mít na splácení?
Před sjednáním hypotečního úvěru si vás banka pořádně proklepne a sami zhodnotí, zda budete schopni splácet hypotéku plynule každý měsíc. Sami si však zhodnoťte to, zda máte dostatek financí, na co nejvíce finance dáváte a zda vám zbývá dostatek peněz, popřípadě změňte vaše rodinné financování tak, aby se vám více dařilo šetřit. Samozřejmě se vždycky může stát, že přijdete o příjem, budete nemocní a podobně, proti nemožnosti splácet se ale dá i pojistit, stejně tak je životní pojistka naprostý základ, který by měl mít každý z nás, už kvůli tomu, abychom měli v případě zdravotních potíží nějakou jistotu. A tou pojistky jsou.